Ali BALKI                          

1961 Yılında  İstanbul da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi - Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil sanatlarından mezun oldu.   İFSAK  ve FOTOGEN  üyesi .Ulusal ve uluslararası bir çok sergi , etkinlik ve bienallere katılarak ödüller aldı.Eserleri kurum arşivlerine ve katoloklarına  kabul edildi. Panellere,  söyleşilere ve  jürilere  katılarak amatör fotoğrafın gelişmesini destekledi.  

( FIAP  patronajı ile  Avusturya,Fransa ,Danimarka, Finlandiya, Makedonya’da düzenlenen yarışmalarda 1994-2000 yılları arasında sergilemeler aldı.)1994 İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Ulusal Fotoğraf Yarışması da  birincilik aldı.1993-1997   “Evren sevgisi”  projesini hazırladı.Fotoğraf günlerinde sundu. 1998 ‘de  FIAP ‘ın Danimarkada düzenlenen uluslararası yarışmasın da “  The  Golden  Best Essay  “ ödülünü aldı.1998 de Türk fotoğrafının en önemli ödüllü projelerinden Şinasi Barutçu Kupasını ile ödüllendirildi.

1999’da  Sanatçıya  Uluslararası Fotoğraf  Fedarasyonu tarafından   AFİAP ünvanı verildi. 1999-2003 yıllarında  Fotogen ‘ de 4 yıl yönetim kurulu başkanlığı görevini yaptı.2000-2004 “Cesur bir dünya için”  adlı fotoğraf  projesini hazırladı. 2006 yılında Antartist yayıncılıktan retrospektif  formatta ilk kitabı  yayınlandı.2004  Japonya , 2008 Slovakya Türk Fotoğraf sanatının tanıtıldığı sergilere katıldı.2008 -2010  Fotoritim aylık  sanal dergisin de “Görünmeyenin  Gücü” köşesin de fotoğraf ve sanat üzerine , fotoğraf , deneme , öykü ve şiirlerini yayınladı . İkinci kitabı  Fotoritim  E- fotoğraf  kitapları serisin de sanal olarak yayınlandı. 2011 de Heykeltıraş Mehmet Aksoy Ulusal fotoğraf yarışmasında  birincilikle ödüllendirildi. Aynı yıl Yıldız Teknik Üniversitesi –ytufok Fkare  fotoğraf festivalinde “Yaratının ardındaki göz” isimli seminer çalışmasını sundu.

www.alibalki.com

alibalki@gmail.com

 

 

 

 


 Ana Sayfa / Etkinlikler / Portfolyolar / Gösteri Günleri / Sergiler / Fotoğraf Yazıları / Linkler / İletişim / English