Ahmet KUZİK

Haziran 1952 yılında Kadıköy - İstanbul’da doğdu. Maliye Muhasebe Yüksek Okulu’nu bitirdi. Fotoğrafçılık macerasına üniversite yıllarında bir arkadaşının fotoğraf makinesini “kurcalayarak” ve fotoğraf hakkında sorular sorarak başladı.  “Ben ne aradığımı pek de bilmeksizin bir şeyler ararken fotoğraf makinesini elime alınca fotoğrafı aradığımı anladım.” Sonrasında yarışmalar, ödüller, sergiler. Dia gösterileri.  

Üç arkadaşıyla birlikte kurduğu grupla (GİFA) 2 toplu sergi gerçekleştirdiler. 1985 yılında ilk atölyesini açıp profesyonel olarak çalışmaya başladı.

 

Ulusal ve uluslar arası sergilere katıldı; Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerinde ve Kıbrıs, Berlin, Varşova, Paris, Washington’da 50 kadar karma sergi.“En çok akıp giden hayatın içindeki insanı o akışla birlikte yaşadığı alanda, çevresiyle belgelemek hoşuma gidiyor. Bunun benim için neredeyse bir görev olduğunu da söyleyebilirim. İstanbul, doğa ve gece fotoğrafları çekmek de büyük bir keyif ayrıca.” 

Yıllar içinde oluşan arşivindeki fotoğrafların pek çoğu çeşitli kitap, dergi, ansiklopedi ve takvimlerde kullanıldı, kullanılmakta.Fotoğrafla ilgili çevirileri Yeni Fotoğraf, Varlık, İFSAK Fotoğraf – Sinema dergilerinde yayınlandı.

akuzik@ttmail.com

www.ahmetkuzik.com