Fotoğraf Yazıları - Tülay ÇELLEK
Ana Sayfa
Etkinlikler
Gösteri Günleri
Sergiler
Portfolyo
Fotoğraf Yazıları
Şinasi Barutçu Kupası
Sami Güner Kupası
İletişim
Linkler
> English
 

DOĞUMUN YAŞAMINDA SANAT
YAŞAMIN DOĞUMUNDA FOTOĞRAF

Doğmak fotoğrafa…
Yaşama doğmak gibi…

Herkes doğacak çocuğun cinsiyetini merak eder, bense adını… Doğumlar önemlidir tıpkı unutulmayan ilkler gibi, bıraktıkları etki açısından. İlkin, ilk konusu da çok önemlidir. İlkin doğumunu, "DOĞUM" konusu anlatır en güzel. Hem ilk olmak , hem de yaşama doğmak kadar sanata, fotoğrafa doğmak adına… Bu yazı için araştırma yaparken arama motorlarından, önüme www.amatorceedebiyat.com 'dan çıkan, kendi şiirimsi denemelerimden biri oldu. Susmanın sonsuzluğuna fotoğraf yakışır diye düşündüm, tıpkı şiir gibi.

DOĞMAK YENİDEN

Yarın yeniden doğacağız
Güzelliklere, iyiliklere…
Yarın yeniden doğacağız sorumluluklara,
Yeni paylaşımlara
Yarın yeni doğumlara, yeniden doğacağız…

( SUSMANIN SONSUZLUĞUNDA - Şiir dosyası T.ÇELLEK )

Yeni dergilerin, yeni yazıların ve yeni fotoğrafların doğumunu, çok önceden yazdığım bu dizelerden daha iyi anlatamazdım herhalde. Yeni, yeni umutları, yeni fikirleri, yeni filizlenmeleri yeni yaratımları beraberinde getiriyor. Her doğum bunlara gebe bence.

İlgi ve bilgi doğumu seviyor. Fotoğraf da kendi doğumunu gerçekleştirir oldu, buluşların ötesinde beyinde, yürekte…Kendi gerçeğini kişiliklerde buldu belgesel , sanatsal ve tanıtım olarak. Fotoğraf, içinde doğayı, kurguyu, umudu, sevgiyi, hedefi, biçimi, estetiği, işlevselliği, anıyı, geleceği, görmediklerimizi, başka beyinleri, diğer yürekleri, sırları, inadı, uysallığı, gizi, yaşamı doğurur ve başka bedenlere, beyinlere gönderir. Bu nedenle kutsaldır fotoğraf yeni doğumlarda…

İnsanın yaşamına doğan fotoğraf, neler sağladı bizlere? Tekniğin gidişine koşut fotoğraf insanları zengin etti, mutlu etti, belgeledi, gerçeği olduğu gibi yansıttı ya da insanın gerçeğini gösterdi, duygularını, algılarını, sezilerini fotoğrafın kağıdında diğer insanlara iletti. Fotoğrafın doğumu bir devrim yarattı dünyada ve sanatta ve de bilimde. Resmin o dönemki işlevine el attı öncelikle. Gerçekliğin bir başka gerçeği olarak serildi dünyamıza. Resim ve baskı resmin, hatta sözün yerini aldı zaman zaman. Anılarla başlayan ama kısa sürede saçaklarını her alana saran fotoğraf, insana başlı başına bir dünya sundu doğarak. Belgeseldi, sanatsaldı derken tanıtımda inanılmaz büyüklükte yerini aldı günümüz dünyasında. Bazıları amatörce yüreğini doldururken, bu doğum başkalarına çok daha farklı doyumlar sağladı. Deklanşöre basmak, yeni bir dünyaya adım atmak oldu adeta.

Doğmak, yaratmak buna neden olan, vesile olan sanat, bilim ve bana göre ikisinin karışımı olan fotoğraf yaşamın anlamı demektir. Sırrı çözmeye yarayan başka bir gizem sanki. Her doğum özeldir… Yaşama katkıdır. Her insandan doğan fotoğraf, yaşamı çeşitlemektir, zenginlemektir, renklemektir. Çünkü hepsi farklı bir dünyadır. Bizim düşünmediğimizi, sezmediğimizi, görmediğimizi ya da göremediğimizi serer dünyamıza. Yapılanları beğenmeyebiliriz de. Ama en azından emeğine saygı duymak gerekir her doğumun. Bizler bir doğuyoruz dünyaya gelerek. Ama yaşarken binlerce kez doğuruyoruz. Fotoğrafın tekniğini doğurmak ve geliştirmek yanında, o teknolojiyi kullanarak yüzlerce kompozisyon doğuruyoruz. Böylece yaşıyoruz. "Yaşıyorum" diyoruz. Hatta öldükten sonra bile yaşamayı hayal ederek her gün yeniden