Fotoğraf Yazıları - A. Hakan İLBAN
Ana Sayfa
Etkinlikler
Gösteri Günleri
Sergiler
Portfolyo
Fotoğraf Yazıları
Şinasi Barutçu Kupası
Sami Güner Kupası
İletişim
Linkler
> English
 


OBJEKTİF ŞİFRELERİ

Her objektif  özellikleri hakkında önemli bilgiler veren bir kod dizisi ile tanımlanır.

Örnek :  EF     100MM      F/2.8L      MACRO     IS     USM

  *100mm  Objektifin odak uzunluğu. Bir değer aralığıyla, zum lensinin minimum ve maksimum odak uzunlukları belirtilir.

*F/2.8   Objektifin maksimum diyafram açıklığı; f-durağı şeklinde ifade edilir. f-durağı değeri küçüldükçe daha geniş,  maksimum    diyafram açıklığı elde edilir.  Bir değer aralığı verilerek, bir zum menzili sonundaki diyafram açıklığı belirtilir.

*  Görüntü kalitesi, dayanıklılık ve performansta en üstün seviyeyi temsil bir Profesyonel L serisi objektifi belirtir.

*IS   Objektifin, istanmeyen fotoğraf makinesi sarsıntısını gidermek için bir     Görüntü  Sabitleyici (IS) kullanıldığını belirtir. IS, normal  koşullarda mümkün olmayan ,  5 durağa kadar daha düşük hızlarda çekim yapılmasına izin verir .

*USM  Ultra Sonik Motor anlamına gelir. Bir çok Canon objektifte bulunan USM sayesinde hızlı, sessiz ve doğru otomatik odaklanma elde edilir.

* DO  Kırınımlı Optik elemanlar kullanılır.

*EF-S  APS-C boyutlu sensöre sahip olan fotoğraf makinaları için tasarlanmıştır.

* MP-E   veya Makro fotoğrafcılık için Makro tasarımlı

 *II  veya *III  Objektif sürümü geliştirilmiş model versiyonu

AF   Auto Focus kelimelerinin kısaltmasıdır. Fotoğraf makinesi gövdesi içinde bulunan fokus motoru ile çalışan modelleri tanımlar.

*AF-S  Auto Focus – Silent (Sessiz Auto Fokus) karşılığıdır. ‘Silent Wave Motor’ – ‘Sessiz Dalga motor’ adı verilen ve Canon’un USM ve Sigma’nın HSM sistemine benzer ve objektif içinde ultrasonik motor bulunduran  sınıfıdır. Makine içi motorla fokusa göre daha hızlı ve sessizdir.

*VR  Nikon’un ‘Vibration Reduction’ -Titreşim azaltıcı sistemine sahip lens serisini temsil eder. Canon’un IS, Sigma’nın OS sistemlerine benzer çalışır ve optik elemanların titreşimi azaltıcı yönde hareket ettirilmesiyle daha net fotoğraflar elde etmeye yarar. DX: 1.5x crop çarpanlı ve  Dijital Nikon SLR lerde kullanılan sensörler için dizayn edilmiş objektiflerdir.

*D   ‘Distance/Dimension’ – Mesafe/Boyut anlamına gelen D kısaltması, objektifin Nikon’un 3D Matrix Ölçüm sistemine sahip makineleriyle uyumlu olarak çalışabileceğini gösterir.

*G  G kısaltmasına sahip olan objektiflerin diyafram halkaları yoktur ve diyafram ayarı sadece elektronik olarak fotoğraf makinesinden ayarlanabilmektedir. Bu fark dışında D serisi objektiflerle  aynı özelliklerdedir.

*ED  ‘Extra Low Dispersion Glass’ – Ekstra Düşük Dağılımlı Cam’ın kısaltmasıdır. ED camlar kromatik sapmaları azaltmaktadır.

*IF   ‘Internal Focus’ – Dahili Fokus özelliğine sahip bu objektiflerde  sadece objektifin içinde kalan optik elemanlar hareket etmekte, böylece fokus sırasında lensin boyu değişmemekte ve öndeki eleman dönmemektedir.
 

*Micro  Nikon Macro özellikli objektiflerine ‘Micro’ ismini vermektedir.

*N   Nikon’un son geliştirdiği Nano Crystal Coat – Nano Kristak Kaplama özelliğine sahip objektiflerini  belirtir.

*PC  ‘Perspective Control’ – Perspektif kontrollü objektiflerdir. Sadece shift ve tilt-shift objektifler bu sınıftadır.

2011/Hakan İLBAN